Kategorie

Producenci

Nasi dostawcy części samochodowych
{* *}

Śledź nas na Facebooku

 

NGK

 Wiodący producent świec żarowych

na rynku motoryzacyjnym

Na rynku światowym w motoryzacji, jednym z lepszych producentów świec żarowych jest japoński gigant NGK, który sporo produkcji wykonuje w Europie, między innymi w fabykach we Francji i Wielkiej Brytanii.

Firma pod nazwą NGK Spark Plug Europe GmbH, posiada w Niemczech, w Ratingen swoją Centralę dystrybucji na całą Europę, oraz w czterech państwach: Turcji, Włoszech, Hiszpanii i Polsce równoprawne przedstawicielstwa, aby zbliżyć się z dostawami do klienta i usprawnić logistykę.

Dlatego nie mamy żadnych problemów z dostępnością do produktów NGK, dostarczane są równie szybko jak inne produkty europejskie, a tutaj interesują nas świece żarowe... To o świecach żarowych NGK chcemy napisać aby nasi klienci wiedzieli co kupują pod marką NGK.

siedziba NGK w Europie

Pierwszy montaż (fabryczny)

Nas interesuje zaopatrzenie samochodów francuskich, więc skupimy się na rynku francuskim. Od 1991 roku, uruchomiono produkcję świec żarowych i sond Lambda na terenie Francji, następnie również we Francji powołano w 1993 roku spółkę NGK Spark Plug S.A.S., która zajęła się rozwijaniem produkcji do marek europejskich a w szczególności dla Citroen, Peugeot (PSA).

Dziś można stwierdzić, ze większość europejskich marek jeździ na oryginałach produkcji NGK (świece) i NTK (sondy Lambda).

Spółka NGK Spark Plugs (France) S.A.S. zaopatruje w oryginały koncern PSA i Renault (w naszej ofercie)

Spółka NGK Spark Plugs (U.K.) LTD. zaopatruje w oryginały Aston Martin, Bentley, BMW Mini, Ford, Honda, Jaguar, Land Rover, Lotus, Rolls Royce, TVR, Vauxhall

Spółka NGK Spark Plugs Europe GmbH, Germany, zaopatruje w oryginały BMW, Opel, itd (więcej na stronie NGK)

Wiemy już, że mamy do czynienia z produktem oryginalnym, stosowanym na montaż fabryczny. Zobaczmy jednak co NGK proponuje klientom na rynek wtórny (aftermarket).

 

Rynek wtórny (aftermarket)

NGK Spark Plugs wszystkie swoje produkty udostępnia również na rynku wtórnym w sieci specjalistycznych sklepów i hurtowni, ale również serwisów i warsztatów. Jednak oprócz typowo pierwszomontażowych świec NGK ma w ofercie świece typowo na aftermarket pod nazwą D-Power, które łatwiej się dobiera w katalogu:

wyszukiwarka świec NGK

bo jest mniej referencji (niektóre z nich zastąpiło kilka referencji pierwszomontażowych) numeracja jest prostsza do zapamiętania, zestaw referencji obsługuje 95% samochodów. Asortyment D-Power firmy NGK pojawił się na rynku od 2005 roku i cieszy się coraz większym wzięciem na rynku wtórnym. Zawiera 47 referencji, które maja 1600 zastosowań, oferuje tylko świece w jakości wyposażenia oryginalnego. Asortyment ten podlega stałej aktualizacji nadążającej za potrzebami rynku. Mamy również w swojej ofercie świece z linii D-Power. Zapraszamy  do przeglądania kategorii świece żarowe

opakowania świec NGK

Różnorodność świec żarowych

W ofercie NGK są świece starszego typu, do modeli z lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, oraz do najnowocześniejszych modeli samochodów budowanych współcześnie.

Ze względu na wykonanie, świece dzielą się na metalowe:

  • świece żarowe metalowe, czyli grzałka umieszczona jest w metalowym pręcie, zasypana tlenkiem magnezu, który zabezpiecza spiralę przed drganiami i uderzeniami, a jednocześnie będąc doskonałym przewodnikiem ciepła, pozwala je odprowadzić ze spirali na płaszcz pręta, co pozwala rozgrzać się końcówce świecy do odpowiedniej temperatury,

 

świece NGK

wśród świec metalowych rozróżnia się:

świece żarowe NGK

     1) Świece żarowe metalowe tradycyjne, czyli z powolnym nagrzewaniem, z jedną spiralką, bez regulacji temperatury wykonane w całości z metalu, najczęściej z gwintem M12 i większym. Są to świece tanie i raczej tylko do bardzo starych modeli silników Diesla.  Te świece w ciągu 20 do 25 sekund osiągają temperaturę pracy rzędu 800 °C.

 

 

świece żarowe NGK

      2) Świece żarowe metalowe szybkiego rozruchu, wyposażone w jedną spiralę, której opór zmienia się wraz z temperaturą. Te świece osiągają temperaturę pracy 800 °C w ciągu 13 do 17 sekund.

 

 

 

świeca żarowa NGK    3) Świece żarowe metalowe szybkiego rozruchu ale z regulacją temperatury SRM (Self Regulating Metal), z drugą spiralką, która reguluje wzrost temperatury świecy i utrzymuje go na pożądanym poziomie, co znacznie wydłuża żywotność tych świec. Nie wymagają specjalnego sterownika, gdyż same regulują swoją temperaturę. Opór spirali regulacyjnej zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury i zmniejszając w ten sposób dopływ prądu ograniczają wzrost temperatury do pożądanego poziomu. Takie świece żarowe temperaturę pracy 900 °C osiągają w ciągu 4 sekund.

 

świeca żarowa NGK    

 4) Świece żarowe prętowe QGS (Quick Glow System) czyli system    szybkiego żarzenia. Te świece mogą występować w wersji bez regulacji (1 spirala), które wymagają specjalnego sterownika z regulacją przepływu prądu lub w wersji z samoregulacją (2 spirale). Te świece w obu wersjach nagrzewają się bardzo szybko, bo w ciagu 6 - 10 sekund osiągają temperaturę 900 °C.

 

świeca żarowa NGK

   5) Świece żarowe prętowe AQGS (Adwansed Quick Glow System) czyli unowocześnione świece QGS również z dwoma spiralami czyli samoregulacyjne, wyróżniają się bardzo cienką rurką grzewczą o średnicy 3,5mm, co pozwala na rozgrzanie się świecy do temperatury 1 000 °C zaledwie w ciągu 2 sekund. Szkodliwe emisje eliminowane są dzięki temu od początku rozruchu w fazie osiągania tej wysokiej temperatury, no dają niezawodny rozruch silnika.

 

 Świece żarowe ceramiczne 

     Odpornością na najwyższe temperatury żarzenia charakteryzują się świece żarowe ceramiczne. W tych świecach spirala jest otoczona azotynem krzemu, materiałem ceramicznym, który pozwala osiągać świecom temeperaturę pracy do 1 350°C, czego żadna świeca metalowa osiągać nie może.

 świece żarowe NGK ceramiczne

Świece ceramiczne mogą być jeszcze cieńsze od metalowych co ma zanaczenie w silnikach 16-to zaworowych, gdzie w głowicy jest mało miejsca na otwory dla świec.

świeca żarowa NGK

Firma NGK sprzedaje świece ceramiczne od ponad 20 lat. Są w ofercie NGK świece typu SRC (Self Regulating Ceramic) czyli świece ceramiczne samoregulujące się. Są wyposażone w dwie spirale, grzewczą i regulacyjną i podobnie jak w metalowych SRM same stabilizują temperaturę na określonym poziomie, w ciągu 3 sekund osiągają temperaturę 1 100°C a następnie zregulowują do poziomu poniżej 1 000°C.

 

świeca żarowa NGKŚwieca żarowa ceramiczna NHTC (New High Temperature Ceramic) czyli świeca ceramiczna wysokotemperaturowa nowej generacji, która w 2 sekundy osiąga temepraturę 1 000°C, a następnie przez 10 minut może dogrzewać w temeperaturze 1 350°C, czyli również w fazie regeneracji filtra czastek stałych minimalizując emisję cząstek. Takie świece pozwoliły producentom samochodów osiągnąć normy emisji spalin Euro4 i Euro5.

Ponadto takie świece mogą się żarzyć nawet przy odciętym dopływie paliwa i pośrednio dogrzewać filtr cząstek stałych FAP. Zatem w modelach samochodów z nowoczesnym silnikiem Diesla spotykamy świece ceramiczne i nie można ich zamienić na metalowe, które nie spełnią obliczonych przez konstruktorów temperatur i czasów grzania. 

W naszej ofercie posiadamy duży wybór świec żarowych produkcji NGK dedykowanych do modeli Citroen, Peugeot, Renault, Dacia, zgodnie z naszym profilem sprzedaży części samochodowych. Jednak jeśli ktoś korzystając z wyszukiwarki świec NGK znajdzie zastosowanie również do innycch niz francuskie modeli samochodów to zapraszam do zamawiania wg ustalonego numeru świecy.

katalog on-line świec NGK

 Przy pisaniu artykułu korzystaliśmy z wiedzy zawartej na oficjalnej stronie Firmy NGK, wszystkie znaki i nazwy użyte zostały jedynie w celu wypromowania marki NGK, której produkty oferujemy w naszym sklepie internetowym