Kategorie

Producenci

Nasi dostawcy części samochodowych
{* *}

Śledź nas na Facebooku

Części samochodowe zwane zamiennikami

Co to są zamienniki?

Zamienniki to takie same części samochodowe jak oryginały o dokładnie tym samym zastosowaniu, które produkuje się na tzw aftermarket czyli na rynek cześci zamiennych a nie do montażu samochodu w procesie składania nowych aut.

Części zamienne nazywane są zamiennikami do konkretnych oryginalnych części właśnie z powodu jednakowego ich zastosowania. Natomiast co do jakości to już nie ma żadnej reguły bo to zwykle zależy od producenta, który może stosować komponenty jak w oryginale oraz wzmożoną kontrolę jakości na swoich liniach produkcyjnych lub ze względu na oszczędności nie stosować.

W naszej ofercie podzieliliśmy umownie zamienniki na podgrupy:

Zamienniki jakości oryginału

Zamiennik o jakości części oryginalnych to zazwyczaj części od tych samych producentów którzy dostarczają swoje produkty na montaż nowego modelu samochodu ale dostarczane w opakowaniach pod własną nazwą a nie pod nazwą producenta samochodu.

Chodzi o to że jeden producent np klocków hamulcowych produkuje na montaż fabryczny tylko do wybranych modeli aut ale już na aftermarket może produkować do nawet 90% samochodów. Przy tym utrzymuje w tej produkcji bardzo wysoką jakość, spełniającą kryteria producenta samochodu. Wtedy stosując te klocki do modelu do którego na montaż fabryczny produkuje kto inny - mamy zamiennik jakości oryginału.

klocki TRWFlagowym przykładem może być niemiecki TRW. Klocki i tarcze produkcji TRW montowano fabrycznie w Renault Laguna I seria i spisywały się znakomicie dając Lagunie wysokie wyniki testów na hamowanie. Jeśli nadal w Lagunie I montujemy klocki TRW to montujemy oryginał. Natomiast już w Lagunie II zastosowano system hamulcowy ATE produkcji Teves, więc jeśli zamontujemy przy wymianie klocki produkcji TRW to nie zamontujemy oryginału ale właśnie zamiennik w jakości oryginału nic nie tracąc na hamowaniu. Czasami stosując zamiennik jakości oryginału można wręcz poprawić jakość systemu.

 

Tak więc pokazaliśmy że tej samej produkcji cześci można uważać za oryginał lub za zamiennik jakości oryginału. W naszej ofercie cześci do samochodów francuskich można znaleźć wszystkich wiodących producentów, których produkty można nazywać zamiennikami jakości oryginału lub oryginałami.

Podobnie zamiennikami jakości oryginału lub oryginałem (w zależności od zastosowania w modelu auta) możemy nazywać produkty od wielu innych producentów. W zakresie hamulców to oprócz TRW będą jeszcze BENDIX, ATE, BREMBO, BOSCH.

klocki hamulcowezacisk hamulcowy

W przypadku filtrów należy wymienić producentów: PURFLUX, MANN, BOSCH.

 filtr olejufiltr oleju

Dla piór wycieraczek będą to: VALEO, BOSCH, CHAMPION.

wycieraczki

W przypadku sprzęgieł należy wymienić: VALEO, LUK, SACHS 

sprzęgłosprzęgło

Nowy zamiennik jakości oryginału niczym nie odbiega od części oryginalnej, często jest jednak tańszy i dlatego zawsze warto sprawdzić czy można zakupić zamiennik jakości oryginału zwłaszcza jeśli chcemy utrzymać wysoką jakość podzespołów w swoim samochodzie, a nie przepłacać za fabryczne oryginały.

 W naszej ofercie wszystkie części oznaczamy do jakiej grupy zamienników lub oryginałow należą, warto więc przy wyborze zwrócić uwagę również na to a nie tylko na cnę danej części.

zapraszamy do wyszukiwarki na stronę startową

Czeladź 2015.07.31 opracowane dla SALKO PHU